Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Çanakkale de konuşuldu.

Yeşil Düşünce Derneği tarafından hafta sonu Çanakkale’de gerçekleştirilen çalıştayda yenilenebilir enerji alanında girişimlerde bulunan belediye ve kooperatiflerin katılımı ile yenilenebilir enerji kooperatifleri konuşuldu.

Yeditepe Üniversitesi, Ormanevi Kırsalda Sürdürülebilir Gelecek Derneği, Eurosolar Türkiye, Troya Genç Çevre Derneği, Adatepe Taş Mektep Derneği ve Adatepe Muhtarlığı’nın destekçileri arasında olduğu Yeşil Düşünce Derneği hafta sonu “İşini Güneşe Dön” projesi kapsamında Çanakkale’de Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Çalıştayı düzenledi. Çalıştaya Çanakkale Belediyesi yetkilileri başta olmak üzere, yenilenebilir enerji alanında girişimlerde bulunan belediye ve kooperatifler katıldı, deneyimler paylaşıldı.

Burada “Yeşil Düşünce Derneği olarak yürüttüğümüz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi tarafından fonlanan ve İŞKUR’un operasyonel destekçisi olduğu “İşini Güneşe Dön” Projesi kapsamında Türkiye’de yeni kurulmaya başlayan Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri, Çanakkale’de bir araya geliyor. Geleceğin enerjisi olacak yenilenebilir enerji alanında, ülkemizde yaygın enerji modellerine güçlü bir seçenek olacak enerji kooperatiflerinin kısa sürede artacağı gözlenmektedir” denildi. Proje tanıtımı ile başlayan çalıştayda; Kooperatifler üzerine deneyim paylaşımı ve sunumlar yapıldı. “Tarım kooperatifleri ve enerji kooperatifleri nerede buluşabilir?” sorusu üzerine yapılan sunumların ardından, belediyeler ve kooperatifler üzerine deneyimler, enerji Kooperatifleri için yeni düzenlemeler gibi konular konuşuldu.

Ayrıca Enerji kooperatiflerinin kurulması için pratikler çalıştayları (Word Cafe yöntemi: 1. hukuki eksikler, 2. teknik eksikler, 3. Enerji ve Gıda kooperatifleri arasında ortaklık ihtimalleri) yapıldı.